Umbes
kolmandik meist põeb vähemalt kord elus allergilist löövet - nõgestõbe. Mõnda
piinab see haigus elu jooksul korduvalt.
Nõgestõvel ehk urtikaarial ei ole tegelikult nõgesetaimega
mingit pistmist. Oma nime on haigus saanud selle järgi, et lööve meenutab nõgese
kõrvetamisel tekkinud kuplasid.
Nõgestõve põhjused võivad
olla väga erinevad, mistõttu pole allergoloog Lea Salmistu kinnitust mööda
alati võimalik neile jälile saada. Näiteks ei tule inimestel pähegi seostada
ootamatult tekkinud löövet füüsilise koormusega. Ometi pole harvad juhud, kui
pärast ülekuumenemist ja higistamist kattuvad käed-jalad või kogu keha sügeleva
lööbega. Kõige sagedamini tuleb seda ette puberteedieas, aga ka noortel
meestel, kes kõvasti trenni teevad.
Viirused ja parasiidid
Survest võib sügelev lööve tekkida ka rinnahoidja alla või
vöökohta. Või õlale, kui kannate kotti üle õla. Lööve võib olla isegi peopesas,
kui tirite rasket kotti kae otsas või hoiate bussis kõvasti kaepidemest kinni.
Haigust võivad põhjustada külmakraadid või tugev tuul, mis jahutab naha pinda. Või hoopis varakevadine päike. Selleks polegi tarvis pikalt paikese käes praadida, kublad võivad tekkida näole, kätele ja kaelale juba paar minutit parast õueminekut.
Viimastel aastatel on nõgestõve põhjuseks sageli ka viirused. Süüdi võib olla kõige tavalisem viirushaigus: laps jääb nohusse, köhasse või palavikku ja mõne päeva pärast on kehal sügelevad kublad.
Kui tugevalt lööve välja lööb, on inimeseti väga erinev. Mõnel lapsel on lööbega kaetud kogu keha, teisel on üks punnike siin, teine seal. Lööve võib kesta seni, kuni viirus veres ringleb. Koos paranemisega kaovad ka probleemid.
Tihti kulgeb nõgestõbi lainetena: natuke aega on siin-seal löövet, siis see kaob ja tuleb mõne aja parast jälle tagasi. Kui haigusel ühtki nähtavat põhjust pole, tuleks kahtlustada parasiite, näiteks lambliaid või naaskelsabasid. Seda nii lastel kui ka taiskasvanutel.
Üsna tihti on nõgestõve põhjuseks ka stress, eriti naistel.
Toit ja ravi
Kõige sagedamini
tekitavad nõgeslöövet siiski ravimid, eriti antibiootikumid. Allergia ei
tarvitse tekkida kohe, kui tableti sisse võtate. Sagedamini lööb see välja nädal
pärast antibiootikumiravi algust. Kui olete aga sedasama ravimit söönud ka
varem, võib lööve tekkida juba esimesel-teisel päeval.
Antibiootikumide allergia vaevab sagedamini lapsi. Oma osa on siin ka tablettide koostisse kuuluvatel toiduvärvidel, mis on väga tugevad allergeenid. Samal põhjusel, kollasest toiduvärvist tingituna, võib nõgestõbi tekkida ka vitamiinide söömisel. Või fantast, tordikaunistustest, värvilistest kommidest.
Löövet võivad tekitada ka valuvaigistid: aspiriin, novokaiin, analgiin, paratsetamool. Kuna aga paljud toiduained sisaldavad salitsülaate nagu aspiriin, võib aspiriinile tundlik inimene saada lööbe ka aprikoosidest, apelsinidest, virsikutest, kirssidest, ploomidest, õuntest, viinamarjadest, rosinatest, tikritest, sõstardest, vaarikatest või kurkidest-tomatitest.
Ja ettevaatust! Allergilist löövet võib tekitada igasugune alkohol, olgu see siis viin, konjak või vein. Seda isegi väikeses kogus. Inimesed, kes on allergilised hallitusseentele, võivad lööbe saada veinist, õllest või hallitusjuustust. Veelgi sagedamini tekib allergia siis, kui naudite veini koos eksootiliste mereandidega.
Üks sügelev kubel püsib nahal kuni ööpäev. Kuid tavaliselt asi sellega ei piirdu: kui üks punnike kaob, tuleb teise kohta uus.
Nõgestõve korral kehtib seaduspärasus: mida kiiremini lööve tekib, seda kiiremini ta ka kaob. Näiteks pärast füüsilist koormust tekib lööve peaaegu kohe, kestab 15-20 minutit ja hakkab siis tasapisi kaduma. Samas võib survest põhjustatud nõgestõbi välja lüüa alles 10 tundi pärast ärritust ja kesta kaks-kolm ööpäeva.
Külmast tingitud turse ja lööve tekib umbes 20 minuti jooksul pärast tuppa tulekut. Kui nahk soojeneb, kaob see mõne tunniga.
Allergeenist tekkinud lööbed taganevad ööpäeva jooksul, kuid võivad kesta ka mitu päeva. See sõltub söödud toidu kogusest.
Kui kublad püsivad kauem kui kuus nädalat, on haigus juba krooniline. Mõni vaevleb selle kaes vaheaegadega aga aastaid.
Mis aitab?
Kui lööve kaob kiiresti, siis tavaliselt arsti juurde ei
minda. Tugev või korduv lööve teeb murelikuks ja sunnib abi otsima.
Allergiat võib põhjustada ligi 2000 ainet. Kuna arstidel on uurimiseks kõigest
30-50 allergeeni, jääb lööbe põhjus sageli ebaselgeks. Arstide töö
kergendamiseks peaks inimene oskama end jälgida: 90% diagnoosist on haige kätes.
Tänapäeval kannatab allergia käes iga kolmas inimene. Oma elu saab kergendada allergiavastaste tablettidega, näiteks apteegi käsimüügis oleva Claritine'iga. Päevas tuleb võtta vaid üks tablett. Hea on asja juures see, et ravim ei tee uniseks ega sega auto juhtimist.
Tabletiga saab ennetada või vähemalt kergendada ka ebameeldivat reaktsiooni. Pole ju kuigi mõnus, kui tähtsale kohtumisele minnes hakkab nagu punetama ja sügelema. Enne õueminekut võetud tablett aitab piinlikku olukorda vältida. Kui sügelev lööve tekib esimestest päikesekiirtest, aitab jällegi profülaktikaks võetud tablett.
Pere ja kodu mai 2000